startup

Estonia w ostatnich latach dała się poznać jako kraj bardzo innowacyjny. Powszechna cybernizacja pracy urzędów, a także codziennego życia mieszkańców sprawiła, że jest to miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Europy, ale  też świata. Ten niewielki, bałtycki kraj stawia przede wszystkim na innowacje. Właśnie w tym znajduje siłę na rozwój. Estonia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby osiągnąć sukces i tworzyć nowe technologie, trzeba być otwartym na świat.

Mieszkańcy innych krajów należących do Unii Europejskiej mogą tam bez problemów otwierać działalność gospodarczą. Nie chodzi tylko o taką możliwość w ramach działania samej Unii, ale przede wszystkim o proces założenia firmy – wszystkie formalności można załatwić online! Coraz więcej biznesów z tego też powodu przenosi się do Estonii.

Program wizowy dla startupów

Idea Startup Visa nie jest całkowitą nowością. Z podobnych programów korzystają Kanada oraz Dania, teraz w ich ślady postanowiła iść Estonia. Założenie tego programu jest proste – zaprosić do kraju zdolnych ludzi spoza UE. Możliwość uzyskania wizy w tym przypadku jest rozpatrywana przez pryzmat nowej działalności gospodarczej, którą chce założyć w Estonii dana osoba.

Zwyczajowo uzyskanie wizy dla obcokrajowców zależy przede wszystkim od tego, czy w Estonii będą się uczyć lub pracować, albo czy mają wystarczającą ilość środków do przeżycia. W tym wypadku na wizę mają szansę osoby, które nie pracują, ale mają świetny pomysł do zrealizowania!

Jak zapisać się do programu wizowego?

Startup Visa umożliwia oczywiście aplikację przez internet. Pierwszym krokiem jest zarejestrowania się na stronie Startup Includer i uzupełnienie formularza aplikacyjnego. W formularzu należy podać swoje dane kontaktowe, a także przedstawić pomysł na swój startup. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się unikatowy kod, który potwierdza jego złożenie.

Jak zawsze w Estonii wszystko odbywa się błyskawicznie – decyzja jest wydawana w ciągu 10 dni! Dzięki temu zapomnieć można o miesiącach czekania i stresu, a odpowiedź przychodzi bardzo szybko. Jeśli osobie z zagranicy uda się zakwalifikować do programu, to może starać się o wizę lub zezwolenie na pobyt w dowolnej estońskiej ambasadzie lub w Estonii, w wybranych komisariatach policji lub urzędach celnych. Do uzyskania dokumentów potrzebny jest unikatowy kod otrzymany po złożeniu aplikacji.

Pierwsze wizy już wydane

W pierwszym miesiącu działania programu wizowego, od 18 stycznia 2017, otrzymano ponad 50 aplikacji z dziesięciu różnych krajów. Pozytywną decyzję wydano dla 14 startupów, negatywną dla 22, oddalono 9,  a pozostałe 6 jest nadal w procesie decyzyjnym.

Krajami, które najbardziej zainteresowały się programem, są Ukraina, Białoruś, Rosja oraz Indie – to właśnie indyjski inżynier oprogramowania pierwszy przyjechał do Estonii po akceptacji jego pomysłu.

Swoim programem wizowym dla startupów Estonia jeszcze raz pokazała, że jest miejscem, gdzie warto zakładać firmę! Prowadzące swoją działalność w Estonii startupy mają także możliwość zatrudnienia pracowników spoza Unii Europejskiej, dzięki uproszczonym procedurom.