estoniabiznes

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie firmy zagranicą. Estonia jest coraz częściej wybierana przez polskich przedsiębiorców. Wszystkie formalności można załatwić online, a kraj kusi zagranicznych przedsiębiorców niskimi kosztami i podatkami. 

Kto może założyć firmę w Estonii?

Estonia jest mocno nastawiona na zachęcanie zagranicznych inwestorów do zakładania firmy w tym kraju. Jako że od 2004 roku jest ona częścią Unii Europejskiej, nie ma żadnych szczególnych wymogów czy utrudnień co do założenia firmy. Obywatel Polski bez problemów może założyć własną działalność gospodarczą w tym kraju!

Prowadzenie firmy w Estonii jest coraz częściej wybierane przez rodaków. Taka decyzja często jest podejmowana ze względu na minimalną biurokrację, bardzo krótki czas potrzebny do założenia firmy i możliwość załatwiania wszystkich spraw online.

Formy prowadzenia działalności

Dostępne formy prowadzenia działalności w Estonii są podobne do tych w Polsce.

 • Zwykła działalność gospodarcza (FIE).
 • Osaühing (OÜ), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Musi mieć przynajmniej 1 udziałowca. Kapitał zakładowy to minimum 2500 euro. Nie jest on jednak wymagany, jeżeli działalność firmy nie wymaga kapitału do jej prowadzenia. Wspólnicy nie odpowiadają osobiście za zobowiązania spółki. Wymagany jest zarząd, a członkowie zarządu nie muszą być założycielami.
 • Aktsiaselts (AS) – forma spółki akcyjnej, w której wymagany jest co najmniej 1 udziałowiec, a kapitał zakładowy wynosi 25 000 euro. Ograniczeniem jest fakt, że konieczny jest zarząd, a przynajmniej połowa członków zarządu musi na stałe zamieszkiwać w Estonii. Wymagana jest fizyczna siedziba w Estonii.
 • Täisühing (TU) – spółka jawna. Wymaganych jest dwóch udziałowców, a kapitał zakładowy jest określany w umowie pomiędzy założycielami. Odpowiedzialność jest równo dzielona na wszystkich założycieli.
 • Usaldusühing (UÜ) – spółka komandytowa, która musi zostać założona przez przynajmniej 2 osoby. Kapitał określany jest w umowie pomiędzy udziałowcami. Jeden ze wspólników odpowiada wobec wierzycieli bez ograniczeń, a drugi odpowiada całym swoim majątkiem do sumy komandytowej ustalonej w umowie spółki.
 • Tulundusühistu (TU/UÜ) typ przypominający polską spółkę cywilną. Wymaganych jest minimum 2 założycieli, a kapitał wynosi 2500 euro. Po wycofaniu się ze spółki udziałowcy ponoszą odpowiedzialność za wszystkie akcje, które powstały przed datą wystąpienia ze spółki. Wymagany jest zarząd spółki, który podejmuje decyzje poprzez głosowanie.

Potrzebujesz pomocy w założeniu spółki w Estonii?

Kliknij tutaj

Zakładanie działalności gospodarczej

Najczęściej osoby, które mają zamiar założyć firmę w Estonii, wybierają zwykłą działalność gospodarczą.

Do założenia FIE potrzeba:

 • nazwy, która zawiera w sobie imię i nazwisko przedsiębiorcy; nazwa musi być łatwa do odróżnienia od nazw innych firm działających w okolicy
 • adresu firmy
 • firmowego konta bankowego.

Aby ułatwić sobie założenie firmy i konta bankowego w Estonii, najlepiej postarać się o e-rezydencję w tym kraju (E-rezydent w Estonii – krok po kroku jak go otrzymać).

Firmę w Estonii można założyć:

 • u notariusza – adresy wszystkich notariuszy można znaleźć na stronie notar.ee/18383
 • przez internet – tutaj wymagany jest podpis elektroniczny, więc e-rezydencja w Estonii, a konkretnie otrzymana przy okazji rejestracji karta, bardzo się przyda.

Firmę przez internet można założyć dzięki stronie ettevotjaportaal.rik.ee. Dzięki stronie można zarejestrować także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową, jawną.

Do rejestracji potrzebny jest estoński adres.

Złożone wnioski są rozpatrywane w ciągu dnia roboczego, a odpowiedź przesyłana jest drogą mailową. Samo wypełnienie aplikacji nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście minut. W przypadku notariusza potrzeba 2 – 3 dni.

Jakie są koszty założenia firmy?

Założenie działalności gospodarczej kosztuje 13 euro. W przypadku założenia działalności u notariusza należy liczyć 13 euro, plus 12,75 euro opłaty dla notariusza za potwierdzenie podpisu. Jeżeli ma się on zająć przygotowaniem dokumentów, należy doliczyć kolejne 18,20 euro. W przypadku notariusza trzeba jeszcze doliczyć podatek VAT do opłat.


W przypadku spółek:

 • Osaühing (OÜ) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – koszt założenia to 145 euro, a w przypadku przyspieszonej procedury to 190 euro. Można ją założyć u notariusza i należy doliczyć jego wynagrodzenie oraz podatki. Potwierdzenie założenia działalności w formie spółki z o.o. otrzymuje się nawet w ciągu dnia roboczego.
 • Aktsiaselts (AS) – spółka akcyjna, może zostać założona tylko u notariusza. Koszt to 140 euro, czas założenia wynosi 2 – 3 dni.
 • Täisühing (TU) – spółka jawna, koszt założenia to 12.78 euro. Spółkę można założyć też u notariusza. Czas realizacji jak to jeden dzień w przypadku aplikacji przez internet i do 3 dni u notariusza.
 • Usaldusühing (UÜ) – spółka komandytowa, koszt założenia to 12.78 euro. Spółkę można założyć też u notariusza. Czas założenia jak powyżej.
 • Tulundusühistu (TU/UU)  – spółka cywilna może być założona tylko u notariusza. Koszt założenia to 140,60 euro.

Niewielkie opłaty i krótki czas założenia

Jak można łatwo zauważyć, opłaty nie są  wysokie. W większości przypadków opłaty za założenie spółki mogą być wliczone w koszty i odliczone od podatku, co dodatkowo jeszcze obniża poniesione na początku wydatki.

Wielką zaletą jest bez wątpienia czas. W najgorszym przypadku, kiedy założymy firmę u notariusza, będzie trzeba czekać 3 dni. W przypadku rejestracji firmy przez internet bardzo często zdarza się, że potwierdzenie jest przesyłane w zaledwie kilka godzin od złożenia wniosku! To z pewnością zachęca inwestorów.

Podatki w Estonii

Estoński system podatkowy został skonstruowany bardzo prosto, tak aby przyciągał inwestorów. Po pierwsze – nie ma podwójnego opodatkowania tej samej kwoty.

Po drugie – i bardzo ważne dla firm – podatek dochodowy płaci się dopiero w momencie dystrybucji dochodu. Co to oznacza?

W większości krajów, w tym w Polsce, opodatkowanie pieniędzy jest realizowane w momencie otrzymania dochodu. Firmy zarejestrowane w Estonii nie płacą podatku tak długo, jak pieniądze są zatrzymane w firmie, na przykład w celu inwestowania w jej rozwój.

Podatek płaci się w momencie:

 • wypłaty dywidendy udziałowcom, czyli w momencie podziału dochodów
 • w przypadku wydatków na reprezentację firmy
 • wydatków, które nie są związane z prowadzeniem działalności.

Podatek od dystrybucji dochodów wynosi 20%. Tak skonstruowany system podatkowy pozwala inwestować w rozwój firmy, bez ponoszenia kosztów podatku. Jest to bardzo zachęcające dla inwestorów.

Wirtualny adres

Chcąc założyć firmę w Estonii, należy zadbać o posiadanie adresu, który jest wymagany do założenia firmy. Można w tej sytuacji skorzystać z oferty firm, które zajmują się rejestrowaniem wirtualnych adresów.

Wirtualny adres będzie widoczny we wszystkich dokumentach firmy. Ważne jest, aby lokalizacja adresu była prestiżowa – doda to firmie profesjonalizmu w oczach współpracowników. Adres jest wymagany tak długo, jak firma działa na rynku, dlatego warto podpisać umowę długoterminową, która jest najkorzystniejsza.

Ceny za wirtualny adres zaczynają się już za 15 euro miesięcznie w podstawowych pakietach. W zależności od wybranej firmy pakiet może obejmować tylko wirtualny adres, a dodatkowo odbieranie maili, poczty oraz telefonów. Pełne pakiety, przeznaczone dla firm z dużą liczbą korespondencji i telefonów, mogą kosztować 70 – 100 euro miesięcznie.

Księgowość w Estonii

Zgodnie z obowiązującym w Estonii prawem, jeżeli obrót firmy w ciągu roku kalendarzowego przekracza 16 000 euro, należy zarejestrować się jako płatnik VAT.  Można to zrobić dobrowolnie także wtedy, kiedy roczny obrót jest niższy.

Prowadząc firmę w Estonii, warto zdecydować się na zlecenie prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe. Koszty, w zależności od rodzaju firmy, ilości dokumentów i liczby pracowników zaczynają się do 20 euro miesięcznie i mogą wynosić nawet 200 euro miesięcznie w przypadku większych firm, które dodatkowo zlecają księgowej zajęcie się sprawami kadrowymi.

ZUS a firma w Estonii

Decydując się na założenie firmy w Estonii, można kompletnie zapomnieć o płaceniu ZUS. Zgodnie z obowiązującym prawem, ZUS należy płacić jedynie wtedy, kiedy firma jest założona w Polsce. Jak dobrze wiemy, dla wielu przedsiębiorców ZUS jest największym obciążeniem finansowym. Prowadzenie firmy w Estonii to legalny sposób na pozbycie się tego problemu.

Co więcej, w razie wątpliwości polski urząd nie może kontrolować polaka, który otworzył swój biznes za granicą, nawet jeżeli zarabia on w Polsce. Taką kontrolę może przeprowadzić tylko urząd odpowiedni miejscu rejestracji firmy.

Ubezpieczenie w Estonii

Osoby, które zdecydowały się na FIE jako formę prowadzenia działalności, muszą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składkę emerytalną. Wysokość składki obliczana jest na podstawie przychodów i wynosi 33% przychodów.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Estonii nie płacą składek miesięcznie, ale kwartalnie – do 15 dnia miesiąca każdego rozpoczynającego się kwartału. Wysokość składek jest obliczana na podstawie deklaracji podatkowej. Może więc zdarzyć się, że w ciągu roku kwota ta powinna zmienić się. W wypadku niedopłaty przedsiębiorca otrzyma stosowną informację. W przypadku nadpłaty zostanie ona zwrócona do dnia 1 października kolejnego roku.

W 2016 roku przychody mniejsze niż 390 euro miesięcznie nie powodują obowiązku płacenia składek. Minimalne składki, jakie są płacone przez osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą w Estonii, wynoszą więc 386,10 euro kwartalnie – 128,70 euro miesięcznie, czyli 1544,40 euro rocznie.

Korzystniej formują się koszty ponoszone przy spółkach. W przypadku spółki członek zarządu nie musi być zatrudniony na umowie, a swoje zadania wykonuje z powołania. Nie jest więc konieczne opłacenie składek.

Jeżeli prowadząc, spółkę chcesz być objęty ubezpieczeniem, możesz wypłacać sobie pensję, od której zapłacisz składki. Nigdzie nie jest jednak określone, jakiej wysokości musi być pensja. Resztę środków można wypłacać jako dywidenda, od których płaci się 20% podatku i nie płaci się składek zdrowotnych ani emerytalnych. Oczywiście w takiej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek, bo sytuacja, w której płaci się sobie 10 euro miesięcznie dla ubezpieczenia, a resztę w formie dywidenda na pewno wzbudzi zainteresowanie odpowiednich organów.

Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z biurem rachunkowym w Estonii, które zajmować się będzie księgowością. Pracownicy na pewno podpowiedzą najkorzystniejszy sposób rozliczania podatków i opłacania składek.