konto bankowe

W Estonii konto bankowe otworzysz online!

Estonia staje się przykładem dla innych krajów europejskich i nie tylko. To niewielkie państwo wprowadza ciągle ułatwienia dla przedsiębiorców nie tylko z Estonii, ale także z innych krajów. Założenie konta przez internet jest możliwe nie tylko dla obywateli Estonii, ale także dla posiadaczy e-rezydencji.

Konto bankowe przez internet

Możliwość założenia konta bankowego przez internet to doskonała wiadomość przede wszystkim dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy uzyskali w Estonii status e-rezydenta. Wcześniej, w celu założenia konta bankowego, należało w siedzibie banku pojawić się osobiście. Wszystkie inne operacje bankowe mogły odbywać się online, ale nie ukrywajmy – możliwość załatwienia wszystkich formalności przez internet jest dla wielu osób wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem.

Coraz więcej osób pragnie prowadzić swoją działalność właśnie w tym kraju. Nic dziwnego, że w końcu podjęta została taka decyzja. Estonia przoduje w kwestiach załatwiania spraw urzędowych i nie tylko przy pomocy internetu. Dzięki temu jest obecnie krajem, gdzie czas oczekiwania na załatwienie wielu spraw skrócony został do minimum!

Proces potwierdzenia tożsamości

Założenie konta bankowego wymaga przede wszystkim potwierdzenia tożsamości. Ma to na celu unikanie oszustw i wykorzystywania dokumentów innych osób? Jak ten problem rozwiązany został przez Estonię? Aby założyć konto i dokonać procesu potwierdzenia tożsamości, należy przeprowadzić z bankiem video rozmowę. Dzięki temu możliwe jest porównanie twarzy z dokumentami identyfikacyjnymi.

Podczas video rozmowy pojawić się mogą pytania o to, dlaczego dana osoba wybrała Estonię, jaka jest planowana działalność i związek z krajem. Rozmowa jest nagrywana, a nagranie przechowywane.

Bank nie pozwala na założenie konta online?

Warto jednak wiedzieć o tym, że prawo daje bankom możliwość odmówienia identyfikacji nowych klientów online. W takiej sytuacji będzie konieczne osobiste udanie się do oddziału banku w celu założenia konta. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze skontaktowanie się z bankiem w celu uzyskania informacji i szczegółów na temat całego procesu.

Jeśli bank z atrakcyjną dla Ciebie ofertą nie umożliwia założenia konta na odległość, to mimo wszystko warto wybrać się do Estonii i założyć tam działalność! Prawdopodobnie będzie to jedyny raz, kiedy będziesz musiał pofatygować się do urzędu osobiście. Otrzymanie statusu e-rezydenta wiąże się między innymi z otrzymaniem specjalnej karty oraz czytnika, które umożliwiają składanie podpisów elektronicznych. Dzięki temu możliwe jest załatwienie wielu spraw przez internet.