Program e-rezydent zna każdy, kto interesuje się założeniem lub założył już firmę w Estonii. Śledząc rozwój tego programu można być pod wrażeniem osiągnięć i korzyści z niego płynących, a najnowsze dane o uzyskanym dochodzie dla estońskiego rządu robią ogromne wrażenie.

Wzrost liczby e-obywateli

Listopad 2019 roku przyniósł 58% wzrost e-rezydentów płacących podatki w Estonii w porównaniu do roku ubiegłego. Z aktualnych danych wynika, że liczba estońskich firm utworzona przez e-obywateli przekroczyła już 10 000, a większość zarejestrowana jest w sektorach doradztwa biznesowego oraz branży IT. Zakres działalności firm zakładanych przez e-rezydentów stale się powiększa i świadczy o tym, że ten program może zaspokoić potrzeby przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki np. zdrowia, handlu, rolnictwa, ekologii czy leśnictwa. Estoński program daje możliwość prowadzenia firmy niezależnie od miejsca zamieszkania, dlatego e-rezydenci to przedsiębiorcy z całego świata, a ponad 50% z nich jest obywatelami Unii Europejskiej. 

Korzyści z programu 

Zmiana strategii e-rezydentury, która nastąpiła pod koniec 2018 roku i wspieranie przedsiębiorców na wielu etapach ich działalności przynosi rezultaty. Przedsiębiorcy doceniają wsparcie i łatwość w prowadzeniu biznesu, a to przekłada się na wzrost płacenia przez nich podatków na rzecz Estonii. Program e-rezydent od początku powstania (koniec 2014 roku) przyniósł temu małemu nadbałtyckiemu krajowi ponad 31 milionów euro dochodu. Uzyskane pieniądze rząd wykorzystuje na m.in. kulturę i edukację, co bezpośrednio przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom tego kraju.