BitBay to największa polska giełda kryptowalut, która wiosną ubiegłego roku przeniosła się z Polski na Maltę z powodu negatywnego stosunku Komisji Nadzoru Finansowego do ich działalności. Teraz przenosi się do Estonii. Co stoi za tą zmianą?

Bitbay musiał przenieść swoją spółkę z Polski, ponieważ KNF wpisała go na listę ostrzeżeń publicznych z powodu prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Ta sytuacja spowodowała obniżenie liczby transakcji i zysków spółki, co w konsekwencji wpłynęło na decyzję o przeniesieniu giełdy na Maltę. Podatek CIT zero, możliwość starania się o licencję bankową oraz międzynarodowi klienci, to jedne z kilku korzyści, które przemawiały za tym krajem. Po kilkunastu miesiącach okazało się, że warunki nie sprzyjają jednak prowadzeniu giełdy kryptowalut na Malcie. 

Estonia przyjazna kryptowalutom

Estonia od dawna zajmuje wysokie miejsce wśród krajów przyjaznym cyfrowej walucie. Swoje siedziby ma tam wiele firm zajmujących się kryptowalutami i zastosowaniem technologii blokchain. BitBay przekonał się o profesjonalizmie estońskiej administracji, ponieważ od ponad roku klientów giełdy obsługuje operator płatności kryptowalut BitBay Pay pochodzący z Estonii. Spółka sprawdziła również regulację dotyczące prowadzenia giełdy kryptowalut a powiązana z BitBay spółka Pinewood Estonia OÜ uzyskała licencję do prowadzenia kryptowalut i to właśnie ona staje się nowym operatorem BitBay. Przeniesienie operatora nie wpłynie istotnie na dotychczasowych użytkowników, ponieważ cały czas obowiązują przepisy europejskie. Co więcej, dzięki wdrożeniu nowych technologii BitBay ma w planach uruchomienie nowych produktów m.in. rozwiązania dedykowanego IEO.