Podróże z UE do Estonii

Podróży, którzy planują wyjazd do Estonii pomiędzy 12 a 18 kwietnia mogą
uniknąć kwarantanny jeżeli liczba wykrywanych przypadków koronawirusa
nie przekracza 150 na 100,000 osób. Obecnie kwarantannie nie musza poddawać
się osoby, które przybywają do Estonii z krajów:

  • Dania
  • Finlandia
  • Portugalia
  • Wielka Brytania

Do kwarantanny musza zgłosić się podróżni z następujących krajów:
Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Niderlandy, Norwegia, Polska, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria

Najnowsze informacje dla pasażerów dostępne są na stronie
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii:

https://vm.ee/en/information-countries-and-self-isolation-requirements-passengers

Każdy, kto przybywa do Estonii z innego kraju UE, zobligowany jest do
wykonania testu na koronawirusa. Test nie może być
starszy niż 72 godziny.

Przyjazdy z krajów trzecich

Bez kwarantanny do Estonii można przylecieć z Australii, Nowej Zelandii, Rwandy, Singapuru, Korei Południowej oraz Tajlandii. Kraje, w których współczynnik infekcji jest wyższy niż 16 na 100,000 testowanych osób w ostatnich 14 dniach muszą poddać się kwarantannie na okres 10 dni.

Studia lub praca w Estonii

Niekiedy przybywający do Estonii w celach zarobkowych lub edukacyjnych muszą poddać się bardziej surowym restrykcjom. Oto zasady, które dotyczą studentów i osób, które przybywają tutaj do pracy

  1. Każdy, kto nie chce izolować się przez 10 dni po przybyciu do Estonii, może wykonać test PCR za granicą nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Estonii. Następnie można przystąpić do drugiego egzaminu w Estonii nie wcześniej niż szóstego dnia po egzaminie. 10-dniowy okres kwarantanny może zostać zakończony, jeśli oba testy dadzą wynik negatywny.
  2. Każdy, kto nie przystąpił do testu do 72 godzin przed przybyciem do Estonii, może przystąpić do jednego egzaminu po przyjeździe, a drugiego nie wcześniej niż sześć dni po pierwszym teście. 10-dniowy okres kwarantanny może zostać zakończony, jeśli oba testy dadzą wynik negatywny.

Co może robić osoba z negatywnym testem?

  • wykonywać konieczne życiowe obowiązki
  • wziąć udział w pilnej uroczystości rodzinne
  • powrócić do kraju, z którego wjechali do Estonii, jeśli powodem podróży są nieuniknione obowiązki, studia lub okazja rodzinna.

Jak uniknąć kwarantanny w Estonii?

Jedynym sposobem na uniknięcie kwarantanny w Estonii jest wykonanie testu na koronawirusa metodą PCR. Test nie może być starszy niż 72 godziny. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się poddać kwarantannie.