Krypto licencja w Estonii – jak legalnie zrobić ICO czy otworzyć giełdę kryptowalut?

, , Skomentuj

Estonia jest krajem, który dał się poznać jako szybko rozwijający i niezwykle zaawansowany technologiczne. Nic więc dziwnego, że nie bez uwagi dla prawodawców przeszły zmieniające się trendy rynkowe w zakresie kryptowalut. Krypto licencja w Estonii to rozwiązanie, na które warto się zdecydować!

W przeciągu niecałego roku od wprowadzenia przez Estonię licencji dla firm działających w branży kryptowalut kraj ten wydał już ponad 900 licencji. Jest to jeden z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który doprowadził do zalegalizowania działań związanych z rynkiem kryptowalut.

Dlaczego warto ubiegać się o licencję na kryptowaluty w Estonii?

Jeszcze w 2011 roku, kiedy Estonia przyjęła walutę Unii Europejskiej, kraj ten bez najbiedniejszym w strefie euro. Obecnie uważany jest za jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie, jest otwarty na startupy i umożliwia proste uzyskanie licencji dla firm działających w branży kryptowalut.

Estonia uważana jest za jeden z najlepszych krajów do prowadzenia własnego biznesu – koszty założenia firmy są niskie, a cały proces przeprowadzić można online. Do tego dochodzą niskie podatki, otwartość na inwestorów zagranicznych oraz jasne przepisy regulujące kryptowaluty.

ICO w Estonii

ICO (Initial Coin Offering) jest działaniem startupów, polegające na zbieraniu kapitału poprzez dystrybucję kryptowaluty ludziom, którzy zdecydowali się wesprzeć projekt. Estonia jest bardzo otwarta na ideę ICO i kryptowaluty. Kraj sam planował stworzył i dystrybuować kryptowalutę Estcoin, jednak ze względu na naciski ze strony Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego pomysł został zarzucony. To właśnie w Estonii swoją drogę zaczęły takie ICO, jak Hashflare, Adex, Mothership, HashCoins czy Eloplay.

E-rezydencja a kryptowaluty

Estonia jest niewielkim krajem, a swój potencjał bazuje nie tylko na lokalnych firmach, ale też na inwestorach z całego świata. Program e-rezydencji ( czytaj: E-rezydent w Estonii – krok po kroku jak go otrzymać) umożliwia założenie firmy w Estonii także osobom, które nie mieszkają tam na co dzień. Proces uzyskania e-rezydencji, podobnie jak proces zakładania działalności, przeprowadzany jest online.

Proste prowadzenie firmy

Biurokracja w Estonii ograniczona jest do minimum i skupia się na pomocy przedsiębiorcom. Właściciele startupów mają możliwość bezpośredniego komunikowania się z urzędami, a większość spraw załatwić można online. Zobacz: Założenie firmy w Estonii – wszystko, co musisz wiedzieć

Polityka podatkowa w Estonii

Estońska polityka podatkowa jest bez wątpliwości jedną z najlepszych w Europie Wschodniej. W przypadku kryptowalut są one całkowicie zwolnione z VAT, ICO zwolnione są z VAT i podatku dochodowego, co sprawia, że warto wybrać Estonię jako miejsce na założenie ICO.

Niskie koszty prowadzenia firmy

Koszty prowadzenia firmy w Estonii są bardzo niskie – zaczynając od darmowego połączenia wifi dostępnego prawie w całym kraju, niskim koszcie energii elektrycznej, poprzez brak opłat za założenie ICO, aż po korzystne rozwiązania podatkowe – w Estonii po prostu opłaca się mieć firmę!

Unikatowa polityka kryptowalut na światową skalę

Estonia może poszczycić się unikatowym podejściem do rynku kryptowalut, co sprawia, że szybko stała się jednym z najlepszych miejsc do prowadzenia tego biznesu w Europie i na świecie. Estonia nie ma wiele konkurencji – w Europie jedynie Szwajcaria oferuje podobne, korzystne dla rynku kryptowalut rozwiązania, aczkolwiek rejestracja firmy w Szwajcarii nie jest tak prosta, jak w przypadku Estonii i e-rezydencji.
Chociaż wiele państw coraz bardziej dopasowuje legislację kryptowalut do obecnych trendów, to niewiele z nich uzyskało taki poziom otwartości, jak Estonia.

Krypto licencja w Estonii

Estonia umożliwia uzyskanie dwóch typów licencji, są to:
1. Licencja na świadczenie usług wymiany wirtualnej waluty na pieniądz tradycyjny (fiducjarny).
Ten rodzaj licencji umożliwia otworzenie i prowadzenie platformy, która zajmuje się wymianą kryptowalut na tradycyjne środki pieniężne lub na odwrót.
2. Licencja na świadczenie usług wirtualnego portfela kryptowalut.
Ten rodzaj licencji pozwala na otworzenie i prowadzenie platformy, która działa na zasadzie wirtualnego portfela, gdzie można przechowywać swoje wirtualne zasoby, a także nimi zarządzać. Taka platforma może funkcjonować zarówno offline, jak i online.

Czy można ubiegać się o obydwie licencje jednocześnie? Tak, jest to możliwe, należy jednak pamiętać o tym, że dla obydwu licencji przejść należy osobne procedury związane z jej uzyskaniem. Organem nadzorującym i wydającym licencje jest Estoński Nadzór Finansowy (FIU). Firma zajmująca się kryptowalutami zwolniona jest VAT, nie musi też sporządzać dodatkowych raportów finansowych i nie przewidziane są w prawie dodatkowe kontrole.

Proces uzyskania licencji kryptowalut w Estonii

Proces uzyskania licencji na świadczenie usług wymiany wirtualnej waluty na pieniądz tradycyjny (fiducjarny) lub licencji na świadczenie usług wirtualnego portfela kryptowalut przebiega podobnie. Proces przebiega o wiele sprawniej, jeśli firma zarejestrowana jest w Estonii – w tym celu należy uzyskać e-rezydencję. Wymagany jest także udział autoryzowanego doradcy na terenie Estonii. W procesie rejestracji licencji należy przedstawić między innymi takie dokumenty, jak:

  • zaświadczenie, że związane ze spółką osoby (członkowie zarządu, akcjonariusze) nigdy nie były karane (pod uwagę są szczególnie brane przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy i przestępstwa przeciwko władzy) – dokument nie może być starszy niż 3 miesiące
  • notarialnie potwierdzone kopie paszportów lub innych dokumentów tożsamości
  • życiorys
  • opis planowanej działalności.

Bardzo ważnym elementem ubieganie się o licencję jest przygotowanie wewnętrznych reguł zgodnie z procedurami AML i KYC, a także spełnienie wymagań dotyczących identyfikacji sankcji gospodarczych.

Procedura AML (Anti-Money Laundering) wprowadzona została pod koniec 2017 roku w Estonii, odnosi się ona do przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Według The Basel AML Index Estonia w 2018 roku była drugim (zaraz po Finlandii) na świecie krajem z najniższym wskaźnikiem ryzyka prania brudnych pieniędzy.

KYC (Know your customer) jest procedurą należytej staranności, która przeprowadza musi zostać przez firmy zajmujące się finansami. Przeciwdziała ona m.in. praniu brudnych pieniędzy, oszustwo finansowym czy finansowaniu terroryzmu.

Obydwie te procedury są bardzo ważne i napisane powinny zostać w profesjonalny sposób.

Czas uzyskania licencji

Estoński Nadzór Finansowy (FIU), organ regulujący wydanie licencji, ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia. W rzeczywistości proces sprawdzenia zajmuje im ok. 1 – 3 tygodnie. W tym czasie FIU może kontaktować się z autoryzowanym doradcą na terenie Estonii w celu uzupełnienia aplikacji lub dostarczenia dodatkowych dokumentów. Firma musi zacząć działalność w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania licencji, inaczej może zostać ona cofnięta. Warto pamiętać o tym, że na uzyskanie każdej licencji prowadzona jest osobna procedura.

Dla kogo licencja na kryptowaluty?

W wyniku kryzysu finansowego z 2008 roku, w którym doszło do upadku kilku banków komercyjnych i do zmian w kursach walut, wiele osób straciło zaufanie do systemu bankowego. Pojawienie się Bitcoin w 2009 roku rozpoczęło rozwój systemów kryptowalut. Chociaż początkowo temat był traktowany sceptycznie, to obecnie rynek kryptowalut ciągle rośnie. Wiele osób wybiera inwestowanie w kryptowaluty i ICO, jako alternatywę dla lokat bankowych czy giełdy.

Dla kogo sprawdzi się licencja na kryptowaluty? Dla każdego, kto widzi potencjał w tym środowisku. Niestety, ale Polskie prawo nie jest przychylne rynkowi kryptowalut, Estonia jest jednak doskonałym wyborem do umiejscowienia swojego biznesu. Uzyskanie licencji na kryptowaluty to doskonała szansa dla startupów ICO – dystrybucja tokenów to szansa na rozwinięcie firmy, a dla inwestorów szansa na zarobienie na tokenach w przyszłości. Także założenie krypto giełdy czy krypto kantoru wymaga uzyskanie licencji, a pomysły te mogą okazać się bardzo dochodowe, coraz więcej osób bowiem interesuje się tematem, a kryptowaluty zaczęły uzyskiwać zaufanie społeczeństwa.

Jeśli chcesz otrzymać pomoc w zdobyciu estońskiej licencji na kryptowaluty skontaktuj się z nami tutaj. Cały proces sprawnie i szybko załatwimy za Ciebie. 

 

Odpowiedz