Estonia posiada innowacyjne zaplecze do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, w którym brakuje skomplikowanej biurokracji oraz panuje partnerskie podejście rządu do prowadzenia biznesu. Dzięki temu, jest coraz więcej przedsiębiorców chcących założyć tam spółki i prowadzić swój interes.

Władze tego kraju włożyły wiele wysiłku, żeby bez zbędnych i uciążliwych formalności móc prowadzić biznes w przyjaznym środowisku. Wiele znanych firm powstało właśnie tutaj m.in Skype, Transfer Wise czy playTech. Ciągły rozwój technologii przyciąga osoby z branży IT, co usprawnia proces wdrażania nowych metod i zwiększa ilość dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Nie bez znaczenia jest fakt, że Estonia była pierwszym krajem, którego każdy obywatel otrzymał prawo dostępu do internetu dzięki czemu społeczeństwo może sprawnie funkcjonować na wszystkich płaszczyznach.

Wirtualny obywatel

Sukces na rynku estońskim jest możliwy dzięki tzw. wirtualnemu obywatelowi. E-rezydent oferuje dostęp do działań z zakresu zakładania i prowadzenia firmy online na terenie Unii Europejskiej bez względu na Twoją lokalizację. Takie rozwiązanie redukuje koszty prowadzenia działalności i daje więcej czasu, który można przeznaczyć na rozwój firmy. Każdy e-rezydent otrzymuje kartę ID, która jest jego elektronicznym podpisem tzw. tożsamością cyfrową i nie może być ona używana poza internetem. Karta umożliwia podpisywanie wszelkich dokumentów, a dzięki kodowaniu podpisu stanowi bezpieczną wymianę dokumentów online. Takie rozwiązanie przyczyniło się do zniesienia wielu barier dla inwestorów szczególnie spoza Europy i znacząco zwiększyło ilość zakładanych start-upów.

Wirtualna tożsamość

Wraz z rozwojem wirtualnej tożsamości, wiele instytucji musiało dostosować się do zmian, oferując nowsze rozwiązania. Estońskie banki zachęciły swoich klientów do używania e-ID, a także przeznaczyły sporą część kapitału na wzmocnienie bezpieczeństwa transakcji internetowych. Obecnie, ponad 99% wszystkich transakcji bankowych odbywa się przez internet. To sprawia, że Estonia stała się nowoczesnym państwem, w którym wszelkie formalności można w łatwy i szybki sposób załatwić nie wychodząc z domu.

Biorąc pod uwagę wysokie podatki, skomplikowane procedury oraz biurokrację w Polsce, Estonia może być ciekawą alternatywą do zakładania i prowadzenia biznesu.