gotowespolki

Gotowe spółki – wady i zalety

Co sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowej spółki? Przede wszystkim wygoda i rosnące zainteresowanie spółkami. Coraz więcej polskich przedsiębiorców rezygnuje z działalności gospodarczej na rzecz różnorodnych spółek.

Kupno gotowej spółki – nowa moda na polskim rynku

Kupno gotowych spółek (przykładowe ceny: https://mctgroup.eu/gotowe-spolki), chociaż doskonale znane zagranicą, w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swoją działalność dzięki spółce, która została już wcześniej założona.  To doskonały wybór dla osób, które nie chcą lub nie mają czasu na przechodzenie przez cały proces rejestracji, mogący przeciągnąć się nawet do kilku tygodni.

Zalety kupna spółki

Największą zaletą kupna gotowej spółki jest oczywiście oszczędność czasu. Załatwienie wszystkich formalności nie trwa zazwyczaj dłużej niż 2 dni, uniknąć można kompletowania wszystkich dokumentów i długiego oczekiwania na odpowiedź.

Gotowe spółki posiadają historię w KRS oraz w US, chociaż nigdy tak naprawdę nie prowadziły działalności, ale zarejestrowane zostały nawet kilka lat wcześniej. Duży staż to ogromna zaleta w sytuacji, kiedy właściciel firmy chce się starać o dotacje albo chce wziąć udział w przetargu. Niekoniecznie jednak spółka musi być w obiegu od kilku lat. Większość firm udostępnia także możliwość zakupu nowej, niedawno otworzonej spółki. Niewątpliwym atutem gotowej spółki jest jednak to, że często posiada ona dodatkowe koncesje oraz licencje.

Firmy trudniące się sprzedażą gotowych spółek w swojej ofercie mają propozycje o bardzo szerokim zakresie PKD, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie firmy z każdej branży. Do tego kupno gotowej spółki to pewność, że nie ma ona zobowiązań, historii księgowej ani historii handlowej.

Wiele gotowych spółek posiada nie tylko wszystkie potrzebne wpisy, ale też kapitał zakładowy w wysokości 5 000 złotych. Dzięki temu działalność można rozpocząć natychmiast i wystawiać wszystkie dokumenty w imieniu spółki.

Wady kupna gotowych spółek

Niektórzy twierdzą, że kupno gotowych spółek jest pełne wad. Prawdą jest jednak, że można łatwo się od wszelkich problemów ochronić – wystarczy kupować spółki w sprawdzonych firmach, które mają duże grono klientów. Wiele mniejszych, dopiero zaczynających działalność firm sprzedaje bowiem spółki, które nie zostały przez nich założone, a tylko skupione przez kogoś. Warto więc upewnić się, czy dana firma jest godna polecenia.

Jedyną realną wadą gotowych spółek jest konieczność wprowadzenia zmian formalnych, tego kroku nie można ominąć. Co wchodzi w skład zmian? Są to rzeczy związane ze wspólnikami spółki (wprowadzenie nowych danych osobowych), a także zmiana nazwa spółki, zmiana działalności według PKD, zmiana adresu. Zmiany należy zgłosić do KRS, zazwyczaj są rozpatrywane w trybie kilku dni, szczególnie po złożeniu wniosku online, ale może się cały ten proces przedłużyć. Nie oznacza to jednak, że spółka przez ten czas jest zablokowana. Po dopełnieniu wszystkich formalności nowy zarząd spółki może ją reprezentować, więc działalność faktycznie można rozpocząć z dnia na dzień.