Firma na litwie

Firma na Litwie z e-Rezydencją tuż tuż!

Jak donosi litewski urząd imigracyjny – Litwa startuje z programem e-Residency po sukcesie tego programu w Estonii. Dzięki takim działaniom obcokrajowcy będą mogli wysłać wniosek o wydanie elektronicznego litewskiego dokumentu, który będzie można używać jako podpis elektroniczny. Program docelowo miał wystartować w styczniu 2021, lecz na ten moment są pewne opóźnienia związane w drożeniem programu.

Według naszej redakcji, nie rzutuje to dobrze na przyszłość programu jeżeli na wstępie są opóźnienia.

Możliwości programu

Każda osoba, która otrzyma litewski identyfikator e-ID , będzie mogła zarejestrować firmę na Litwie, otworzyć konto bankowe, wypełnić deklaracje podatkowe czy tez skorzystać z usług i ofert prywatnych firm na terenie Litwy.

Karta pomoże również zaszyfrować korespondencję przesyłaną pomiędzy partnerami biznesowymi, dzięki oprogramowaniu , które będzie dołączone do karty.

“Agencje państwowe muszą dostosować swój system, firmy prywatne muszą przygotować się do obsługi e-rezydentów. Podobnie nasi główni partnerzy, Centrum Rejestrów i Komitet Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, muszą zaktualizować swoje platformy”

Evelina Gudzinskaitė, szef urzędu migracyjnego

Opłata za wydanie karty e-Rezydenta to 90 EUR. Urząd imigracyjny zapewniał w komunikacie prasowym , że program wystartuje na początku stycznia 2021, lecz tak się nie stało.

Litwa chce powtórzyć sukces Estonii

Zgodnie z komunikatem podanym przez ERR w Estonii wydano już 75,000 kart e-Rezydenta, co zaowocowało powstaniem 15,000 nowych firm w Estonii – głównie mikro i małych firm, które zajmują się nowymi technologiami i są zarządzane z każdego miejsca na świecie.

Czy firma na Litwie sie opłaca? Wkrótce napiszemy artykuł na ten temat. Ciekawi jesteśmy również czy Litwa przygotuje ofertę licencji kryptowalutowych podobnie jak jest to w Estonii tutaj.

Czy Litwie uda się powtórzyć sukces Estonii i konkurować z programem estońskim, który wystartował w 2014 roku? Program jeszcze nie działa, a więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem .

Co sądzicie o rejestracji firmy na Litwie? A może bardziej opłacalna jest rejestracja firmy w Estonii? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.