Estonia to kraj, który nie ma sobie równych jeśli chodzi o cyfryzację społeczeństwa. Umożliwia mieszkańcom m.in. składanie podatków, rejestrację firmy i głosowanie na nowy rząd online.

Pierwsze kroki w cyfryzacji

Rada Podatkowa i Celna to pierwsza instytucja państwowa w Estonii, która oferowała e-usługi, umożliwiając osobom fizycznym i przedsiębiorstwom składanie deklaracji podatkowych online. Było to możliwe dzięki podpisowi cyfrowemu, który na przestrzeni lat otrzymał taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Nowa technologia przyjęła się bardzo szybko i doprowadziła do dalszego rozwoju e-usług.

X-road

Kolejnym przełomem w cyfryzacji społeczeństwa był X-road, czyli cyfrowy system wymiany, w którym różne organizacje m.in banki, firmy telekomunikacyjne, mogą wymieniać dane w bezpieczny, zaszyfrowany sposób. Obecnie w systemie jest ponad 1 000 organizacji, w tym 99% służb państwowych. Zostało to wsparte przez wprowadzenie elektronicznego systemu identyfikacji – ID, z którego korzysta około 98% Estończyków.

e-Rezydent

Program e-Rezydent, umożliwia osobom nie będących Estończykami na dostęp do usług online takich jak tworzenie spółek, bankowość, przetwarzanie płatności i opodatkowanie. To sprawia, że ​​łatwość prowadzenia działalności gospodarczej jest niewiarygodnie wygodna, co przyciąga zagraniczne inwestycje i firmy. Ponad 6 000 firm założonych przez e-Rezydentów przyniosło Estonii 10 milionów euro z podatków. Z programu skorzystało ponad 40 000 osób ze 150 krajów, a Estonia dąży do posiadania 10 milionów e-Estończyków do 2025 roku.

Aktualnie 99% usług publicznych w Estonii zostało usprawnionych przez technologię cyfrową. Warto wspomnieć, że z wyjątkiem wyżej wymienionych, cyfryzacja objęła również szkolnictwo i służbę zdrowia. Nie dziwi więc ogromne zainteresowanie innych państw m.in. Niemiec i Japonii, wykorzystaniem modelu cyfrowego społeczeństwa. Estonia chętnie dzieli się swoją wiedzą, promując przy okazji estońskie firmy, które stworzyły te rozwiązania.