Estonia 24 lutego 2018 roku obchodzi stulecie proklamacji niepodległości. Z tej okazji Estonia, wraz z Litwą i Łotwą, przygotowała wspólną monetę okolicznościową o wartości dwóch euro.

Stulecie Estonii

Estonia ogłosiła swoją niepodległość 24 lutego 1918 roku. W tym samym roku niepodległość ogłosiły także Litwa i Łotwa – nastąpiło to kolejno 16 lutego i 18 listopada 1918 roku. Z tej okazji te trzy bałtyckie kraje zdecydowały się na współpracę w zakresie stworzenia wspólnej monety okolicznościowej.

To nie jedyna atrakcja, jaką Estonia przygotowała z tej okazji. Do obiegu mają trafić także okolicznościowe znaczki wykonane z czystego srebra, a jeden z największych estońskich producentów słodyczy, Kalev, przyszykował specjalną edycję czekolad i cukierków.

Wygrywający projekt monety

Konkurs na projekt awersu monety o wartości dwóch euro ogłoszony został na początku 2017 roku. W trwającym dwa tygodnie głosowaniu online udział wzięli nie tylko mieszkańcy Łotwy, Litwy i Estonii, ale także osoby z całej Europy i świata. Łącznie oddano ponad 14 tysięcy głosów. 30% głosów zdobył projekt przygotowany przez 26-cio letniego Justasa Petrulisa, obywatela Litwy, który po raz pierwszy w swojej karierze zaprojektował monetę.

Projekt, który niedługo pojawi się na monetach i zostanie wyemitowany w Estonii w ilości 500 tysięcy sztuk, wizualizuje wspólną przeszłość i przyszłość trzech bałtyckich krajów. Na awersie przedstawiony jest warkocz, którego trzy pasma wychodzą z herbów Litwy, Łotwy oraz Estonii.