Nie nowością jest, że Estonia od kilku lat przyciąga imigrantów z najróżniejszych państw, pragnących rozwinąć swoje skrzydła w biznesie. Dzięki systemowi podatkowemu podobnemu do polskiego, połączonego ze znacznie bardziej rozbudowaną gospodarką, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych gałęzi przemysłu, kraj ten stanowi smakowity kąsek dla każdego, kto myśli nad otwarciem swojej firmy, zwłaszcza, jeśli ma ona działać w kierunkach telekomunikacji, informatyki, elektroniki i tym podobnych.

Wartym wspomnienia jednak jest fakt, że Estonia, w przeciwieństwie do większości europejskich krajów oferuje ogromną wolność gospodarczą popartą bardzo stabilnym podejściem do podatków czy gospodarki samej w sobie. Jest to niewątpliwa zasługa estońskiego rządu i prawa, które również można zakwalifikować jako sprzyjające drobnym przedsiębiorcom.

Każdego roku na świecie przeprowadzane są rankingi klasyfikujące poszczególne kraje na liście tych “najbardziej-” oraz “najmniej-”. Do jednego z najpopularniejszych należy z całą pewnością Ranking Wolności Gospodarczej przeprowadzany przez Amerykański Think-Thank Heritage Foundation, publikujący swoje wyniki przeprowadzonych badań co roku o podobnej porze. Heritage Foundation w ten sposób określa każdorazowo wskaźnik  IEF nazwany tak od angielskich słów Index of Economic Freedom czyli w wolnym tłumaczeniu wskaźnik wolności gospodarczej. Jest to miernik odzwierciedlający restrykcyjność przepisów oraz zakres stosowania przymusu różnego rodzaju przez aparat władzy w sferze gospodarki i biznesu w różnych państwach świata, określany na podstawie wnikliwych badań.

Nikogo nie dziwi już fakt, że biorąc pod uwagę wszystkie udogodnienia, jakie stosowane są w Estonii, każdorazowo kraj ten zajmuje bardzo wysokie miejsca w rankingu, odznaczające się wysokim wskaźnikiem IE. Estonia od bardzo wielu lat nie wypadła z czołowej dziesiątki, każdorazowo zajmując dość wysokie miejsca. Oczywiście, z racji tego, że ranking prowadzony przez Hertiage Foundation obejmuje wszystkie kraje na całym świecie, Estonia nie zajmuje miejsca w pierwszej trójce… Licząc bowiem jedynie państwa europejskie w rankingu, Estonia cieszyłaby się zwykle miejscem drugim lub trzecim, będąc zwykle jedynie “gorszą” od Szwajcarii, a według rankingu z tego roku, również Irlandii.

Standardową jednak pozycją Estonii w rankingu ogólnoświatowym są miejsca między szóstym a ósmym, będąc jednak przed, co może wydawać się zaskoczeniem, Wielką Brytanią, Kanadą czy też Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Czołowe miejsca w rankingu tym zawsze, rokrocznie zajmują jednak Hong Kong i Singapur, posiadające niemal stuprocentową wolność gospodarczą. Co ciekawe, Polska znajduje się zwykle na pozycjach między 40 a 45, podczas gdy państwami o najniższym wskaźniku są Kuba, Wenezuela i Korea Północna, co nikogo zbytnio nie dziwi.

Porównując chociażby Polskę i Estonię pod kątem Rankingu Wolności Gospodarczej, ta druga jest z całą pewnością krajem, w którym znacznie bardziej warto otworzyć swoją działalność, z powodu znacznie mniej restrykcyjnych przepisów i większej swobody. Ale czy to nie dlatego wszyscy tu właśnie jesteśmy?…