Estonia od dawna wyróżnia się na tle innych krajów pod względem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i cyfryzacji społeczeństwa. Wpływa to na zainteresowanie przedsiębiorców, którzy coraz chętniej zakładają w Estonii swoje firmy. Możliwość rejestracji firmy online, proste i jasne procedury prowadzenia biznesu oraz przystępność i otwartość Estończyków, to wszystko wpływa na komfort przedsiębiorcy i chęć inwestowania tam pieniędzy.

Estonia w czołówce rankingu

Jak wynika z rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości, wykonanego przez portal aleo.com, który układając ranking skupił się na procesie rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Estonia znajduje się w czołówce państw sprzyjających nowym przedsiębiorcom. Autorzy rankingu wzięli pod uwagę średni czas i koszty zakładania spółki oraz porównali pozycje europejskich państw w najważniejszych ekonomicznych zestawieniach.

3 kroki do założenia firmy

Aby założyć firmę w Estonii potrzeba 3 kroków. W pierwszym, przedsiębiorca składa wniosek o rejestrację firmy i deponuje kapitał zakładowy. W drugim, rejestruje się jako płatnik VAT (trwa to 3 dni), a w trzecim rejestruje swoich pracowników. Wszystkie te czynności można wykonać online i bezpłatnie (wyjątek stanowi opłata rejestracyjna przy składaniu wniosku o założenie firmy). Podsumowując, średni czas rejestracji spółki z o. o. to zaledwie 3,5 dnia.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, Estonia jest jednym z najlepszych europejskich krajów dla przedsiębiorców. Cały proces rejestracji firmy i koszty są około dziesięć razy mniejsze niż w Polsce. Dodatkowo przejrzyste procedury i przede wszystkim, łatwość w zakładaniu i prowadzeniu biznesu sprawiają, że w latach 2007-2017 dochód rozporządzalny Estończyków z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej wzrósł o 4,7 tys. euro i był jednym z najwyższych w Europie.