Estonia to światowy lider w rozwoju usług cyfrowych oraz wdrażaniu technologicznych rozwiązań. Ich innowacyjność pod tym względem doceniają inne państwa chcące dowiedzieć się jak wdrożyć model cyfrowego społeczeństwa w swoich krajach. Władze Estonii z inicjatywy tamtejszego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji wychodząc naprzeciw, utworzyły Globalny Fundusz Społeczeństwa Cyfrowego, który ma ruszyć w 2020 roku.

Fundusz ma na celu popularyzację i wdrożenie rozwiązań elektronicznych z zakresu e-administracji w innych krajach, które sprawdziły się w Estonii. Ma być wykorzystywany przy niewielkiej biurokracji i opierać się głównie na funduszach prywatnych. Ma to pomóc krajom chcącym cyfryzacji, ale którym brakuje wiedzy i możliwości. Zadaniem funduszu będzie wspieranie rozwoju cyfrowego społeczeństwa poprzez tworzenie prawa w tym zakresie i rozwoju technologii. Rząd Estonii ma wnieść do funduszu około 350 000 euro kapitału, a rządy oraz przedsiębiorstwa innych krajów swoje wkłady. Wszystkie decyzje związane z przyszłym finansowaniem funduszu mają być podejmowane przez międzynarodowy zespół ekspertów.

Fundusz pomoże nie tylko innym krajom korzystać z cyfrowych rozwiązań na co dzień. Pomoże to również reputacji jak i gospodarce Estonii wyróżnić się na tle innych krajów i umocnić swoją pozycję w cyfrowym świecie.