Estonia to kraj, który otwiera się na rodzimych i zagranicznych przedsiębiorców. Wskaźnik korupcji ciągle tam maleje, a najnowsze rankingi wykonane przez TRACE International z pewnością okazały się miłą niespodzianką dla Estończyków!

Estonia – trzecia na świecie, druga w Europie

Ostatni ranking TRACE International został opublikowany w 2014 roku, od tamtego czasu sporo zmieniło się na międzynarodowej arenie. Szczególną uwagę przykuła Estonia, która w ciągu 3 lat poprawiła swoją pozycję aż o 19 pozycji z miejsca 22. na 3. na świecie! Estonia w Europie plasuje się zaraz po Szwecji, w skali globalnej jest wyprzedzona jeszcze przez Nową Zelandię. Dla porównania Polska znajduje się na 29. miejscu w rankingu (na 199 krajów), a 3 lata wcześniej uplasowała się na 39. pozycji.

TRACE Matrix – ranking wskaźnika korupcji

TRACE Matrix jest globalnym rankingiem korupcji, który realizowany jest przez TRACE International oraz RAND Corporation. Do wyliczenia pozycji danego państwa w rankingu bierze się pod uwagę:

  • interakcje przedsiębiorstw i przedsiębiorców z rządem,
  • prawa antykorupcyjne będące w użyciu w danym kraju,
  • przejrzystość rządu i służb publicznych,
  • możliwości nadzorcze społeczeństwa obywatelskiego.

Na przykładzie Estonii widać doskonały przykład Państwa, które na przestrzeni dosłownie kilku lat było w stanie znacznie zmienić swoją politykę i drastycznie zmniejszyć poziom korupcji! Z pewnością inne państwa powinny z estońskiego rządu brać przykład także na tej płaszczyźnie.