Cyberbezpieczeństwo – to dziedzina, w której Estonia okazała się najlepsza w Europie i piąta na świecie, a więc również bardzo wysoko. Są to dane, które podaje Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU), której głównym zadaniem jest ułatwienie dostępu do usług telekomunikacyjnych na całym świecie.

Małe państwo, a jednak przoduje w Europie, a na świecie pozostaje za Singapurem, USA, Malezją i Omanem. Jest to godny podziwu wynik, ponieważ do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego należy aż 195 państw.

Jak zauważył Raul Rikk, szef działu bezpieczeństwa cybernetycznego w Akademii e-Administracji:

– Wysoka pozycja Estonii w cyberbezpieczeństwie udowadnia, że kraje, których notowania w indeksach rozwoju ICT (teleinformatyki) są niskie mogą odnosić zadawalające, a nawet świetne notowania w rankingu cyberbezpieczeństwa. Dodał również, że jest to dość ciekawa sytuacja, niemniej prawdziwa.

Warto również wyjaśnić jakie dziedziny obejmuje międzynarodowy wskaźnik cyberbezpieczeństwa, a są to: prawo, sprawność techniczna, skuteczność organizacyjna oraz umiejętność współpracy.

Tak wysoka pozycja Estonii może wynikać z faktu, że w 2007 roku kraj ten został zaatakowany w cyber-konflikcie i od tamtej pory zaczęła rozwijać się pod względem cyberochrony, pomagając nawet innym krajom w tej kwestii.

Obecnie Estonia ma podpisane umowy na zorganizowanie szkoleń i udzielenia pomocy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Austrią, Luksemburgiem i Koreą Południową.