Estonia nie tylko stara się ciągle utrzymać wysoki poziom cyfryzacji i stara się wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania dla inwestorów. Kraj skupia się także na współpracy ze swoim bliskim sąsiadem, Łotwą, tym samym dając doskonały przykład innym krajom europejskim.

Współpraca godna podziwu

Współpraca Estonii i Łotwy z pewnością jest doskonałym przykładem dla innych krajów Europy. Doceniona została nawet przez Komisję Europejską, która podziwia te kraje za regularną współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów w rejonach nadgranicznych. Dwa kraje wspólnie pracują nad wieloma problemami, poprawiając tym samym swoje relacje i wspierając się w potrzebie. Nie zapominajmy o tym, że Estonia ma jedynie 1,3 miliona mieszkańców, a Łotwa 2 miliony – wspólne działania są więc dla tych niewielkich państw bardzo ważne, ale uczyć powinny się od nich także największe państwa europejskie.

Płaszczyzna współpracy

Estonia i Łotwa kontynuują swoją współpracę na wielu płaszczyznach, skupiając się przede wszystkim na obustronnych korzyściach, a także korzyściach dla osób zainteresowanych inwestowaniem i mieszkaniem w Estonii. Ostatnie rozmowy odbyły się na Łotwie, w miejscowości Smiltene. Po stronie łotewskiej zasiadł minister ochrony środowiska i rozwoju regionalnego Kaspars Gerhards. Estonię reprezentował Mihhail Korb, minister administracji publicznej. Rozmowy okazały się bardzo owocne.

Przede wszystkim kraje nadal mają zamiar kontynuować program wsparcia medycznego na terenach przygranicznych. Dzięki temu w nagłych sytuacjach pomoc będzie jeszcze szybsza, a obydwa kraje mają zamiar przeprowadzić bardziej szczegółowe rozmowy na ten temat, planuje się rozszerzenie tego aspektu współpracy.

Estonia i Łotwa będą kontynuować wspólne rozmowy na temat obustronnego porozumienia, które pozwoli unikać podwójnego opodatkowania, a także pomoże zapobiegać uchylaniu się od podatków.

Współpraca będzie kontynuowana

Obydwa kraje zgadzają się co do tego, że współpraca jest bardzo ważna, a rozmowy na najważniejsze tematy będą pojawiały się w ich polityce nie raz.

W 2018 roku obydwa kraje będą obchodziły stulecie niepodległości, a ich przedstawiciele już teraz zapowiedzieli, że Estonia i Łotwa będą skupiać się wspólnych aktywnościach i projektach na terenach przygranicznych z tej okazji.