roivasiduda

roivasiduda

Zdjcie pochodzi z valitsus.ee

Estonia i jej bliskie stosunki z Polską

Estonia jest najmniejszym i najmniej znanym w Polsce państwem bałtyckim. Mimo to nasze relacje z Estonią są bardzo dobre.

Stosunek Estończyków do Polaków

Ile o Estończykach wie przeciętny Polak? Zapewne niewiele. Wiele osób ma tylko ogólne pojęcie o tym kraju, a Estończyków widzą jako naród skandynawski. Z kolei Estończycy bardzo często kojarzą Polaków z walką o niepodległość oraz walką z Sowietami. To sprawia, że mają do nas pozytywny stosunek, gdyż ich stosunki z Rosją nie są zbyt przyjazne.

Polacy niejednokrotnie pomagali Estończykom, a w okresie międzywojennym i powojennym budowaliśmy przyjazne stosunki. Jednak po wcieleniu do ZSRR Polacy mieli utrudnione wyjazdy do Estonii. Współpraca z tym narodem została odbudowana dopiero po 1991 roku i dosyć szybko nawiązaliśmy z nimi nić porozumienia. Polska i Estonia podpisały w Tallinnie traktat o przyjaznej współpracy i bałtyckim dobrosąsiedztwie. Już w następnym roku zaczęła działać Polska Ambasada w Estonii, a w 1992 roku Estończycy otworzyli swoją placówkę dyplomatyczną w Warszawie.

W Estonii działa kilka stowarzyszeń skupionych wokół Polonii. Szacuje się, że w tym kraju żyje od 2 tysięcy do nawet 5 tysięcy Polaków.

Stosunki polsko-estońskie w XXI wieku

Polska jest jednym z najważniejszych i najbliższych współpracowników Estonii w Unii Europejskiej oraz NATO. Te dwa kraje łączy podobna problematyka w odniesieniu o bezpieczeństwo w regionie i wspólna polityka wschodniej Unii Europejskiej. Wspólnie realizujemy podobne projekty dotyczące energii odnawialnej oraz infrastruktury.

W ostatnich latach Estonia cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony polskich przedsiębiorców. Możliwość wyrobienia karty e-Rezydenta, a w rezultacie możliwość założenia firmy online, sprawiają, że coraz więcej osób przenosi tam swój biznes. Zachęcają przede wszystkim niższe koszty prowadzenia działalności oraz minimalna biurokracja – prawie wszystkie sprawy załatwić można za pośrednictwem sieci.

Wymiana handlowa

Estończycy wydają się zainteresowani usługami i produktami oferowanymi im z Polski. W 2014 roku aż 7,6% całego importu w Estonii pochodziło właśnie z Polski. Z kolei w Polsce 2% importowanych rzeczy to dobra estońskie.

Jakie produkty i usługi są najczęstszym powodem współpracy biznesowej zawieranej przez Polaków i Estończyków? Najpopularniejsze są:

  • urządzenia mechaniczne i elektryczne (aż 40% całego eksportu do Estonii)
  • produkty przemysłu metalowego (10%)
  • produkty przemysłu chemicznego (9%)
  • tworzywa sztuczne (7%).

Polska oferuje Estończykom konkurencyjne ceny w stosunku do jakości. Dodatkową zaletą jest relatywnie niedalekie położenie Estonii w stosunku do Polski, a także przynależność tego kraju do Unii Europejskiej, co ułatwia transport, sprawy związane z fakturowaniem i pozwoleniami.

Wielu przedsiębiorców z Polski interesuje się także importem z Estonii. Z tego kraju najczęściej do Polski sprowadzane jest drewno i wyroby drewniane, maszyny oraz urządzenia, celuloza, papier, tektura i różne wyroby metalowe.

Czy opłaca się nawiązywać stosunki biznesowe z Estonią?

Estonia to solidny partner, który z roku na rok mocniej zacieśnia swoją więź z Polską. To kraj bardzo otwarty na zagranicznych przedsiębiorców – doskonale widać to w tym, jak minimalistyczna jest biurokracja. Przedsiębiorca, który chce założyć firmę w Estonii, nie musi tam nawet postawić nogi. Wszystko można załatwić online, a osobiście należy pojawić się tylko w dowolnej placówce dyplomatycznej Estonii w celu odebrania karty e-Rezydencji.

Polska w oczach Estończyków to przyjazny kraj, a polskie firmy dały się poznać jako porządne, solidne i oferujące wysoką jakość przedsiębiorstwa. Bliskie stosunki Polski i Estonii na pewno przemawiają za tym, aby nawiązać relacje biznesowe.