Ranking Doing Bussiness prowadzony przez Bank Światowy porównuje warunki prowadzenia własnego biznesu w 190 krajach. Estonia uplasowała się na 12 miejscu w rankingu. Dla porównania Polska jest na 27. miejscu (spadła tam z zeszłorocznego, 24. miejsca).

Wysokie miejsce Estonii

Estonia uplasowała się na 12. miejscu w rankingu Doing Bussiness, który nadzorowany jest przez Bank Światowy. Estoński minister finansów podkreślić, że zadowolony jest z wysokiego miejsca Estonii w rankingu, ale podkreśla, że w wielu obszarach ich punktacja może się znacznie podnieść w najbliższych latach.

W rankingu sprawdzanych jest 190 państw. W tym roku najwyższe miejsca w rankingu zajęły kolejno: Nowa Zelandia, Singapur i Dania. Sąsiedzi Estonii także uplasowali się na wysokich miejscach. Finlandia jest na 13. miejscu, Łotwa na 19., a Litwa na 16.

Ranking Doing Bussiness

Podczas tworzenia rankingu Doing Bussiness organizowanego przez Bank Światowy pod uwagę bierze się aż 11 obszarów działalności. Są to takie obszary jak: zakładanie własnej działalności, zdobywanie pozwoleń budowlanych, łatwość podłączenia się do sieci elektrycznej, rejestracja nieruchomości, otrzymywanie kredytów, ochrona inwestorów mniejszościowych, płacenie podatków, handel zagraniczny, egzekwowanie umów, rozwiązywanie problemów zadłużenia firm. W tym roku zrezygnowano ze sprawdzania przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników.

Pełny ranking można znaleźć tutaj.