Program e-rezydent w Estonii działa już od ponad 4 lat. W tym czasie około 55 000 e-mieszkańców założyło 6500 firm, co przyniosło 18 milionów euro zysku dla tego kraju, w postaci opłat i podatków. Estonia cały czas ulepsza program, aby do 2025 roku pozyskać założone 10 milionów e-mieszkańców.

E-rezydencja 2.0

W grudniu ubiegłego roku opublikowano księgę “e-rezydencja 2.0”, która jest zbiorem propozycji poprawy jakości usług 50 największych przedsiębiorców i urzędników państwowych w Estonii. Księga opisuje innowacje społeczne, prawne, biznesowe i technologiczne. Wdrożenie jej sprawi, że program e-rezydencji będzie bardziej przyjazny i przejrzysty dla odbiorców oraz zwiększy się jego bezpieczeństwo.

Rząd estoński chce przede wszystkim skupić się na rozwiązaniu istniejących problemów i poprawie bezpieczeństwa programu. E-mieszkańcy zgłaszali problem z dostępem do usług bankowych, dlatego pierwszym krokiem była zmiana, umożliwiająca korzystanie z dowolnego banku lub dowolnej firmy fintech z EEA (European Economic Area) tak, aby bez żadnych przeszkód wykonać każdą operację biznesową m.in. wypłatę kapitału zakładowego. Został również usprawniony proces dostarczania cyfrowych kart identyfikacyjnych w miastach, w których nie było konsulatu Estonii lub dany konsulat był zbyt zajęty. Ponadto uruchomione zostały dodatkowe miasta odbioru kart w San Francisco i Tokio, a wkrótce planowane są inne nowe lokalizacje. 

Plany na przyszłość

Program poszukuje sposobów na poprawę bezpieczeństwa i skuteczną kontrolę przeszłości e-rezydentów, ponieważ zdarzały się przypadki oszustw przeprowadzanych przez takie osoby. W planach jest utworzenie zautomatyzowanego systemu identyfikacji biometrycznej (ABIS), który ma poprawić bezpieczeństwo i wiarygodność identyfikacji nowych osób, uniemożliwiając wykorzystanie przez nich fałszywych tożsamości. 

Kolejnym celem jest zaoferowanie e-mieszkańcom wsparcia w tworzeniu i rozwijaniu ich firm, szczególnie na starcie, kiedy najbardziej tego potrzebują. Estoński rząd wierzy, że taka pomoc utrzyma motywację nowych przedsiębiorców i pomoże im przetrwać w trudnych sytuacjach.