Decyzja została podjęta – starasz się o e-rezydencję i zakładasz własną firmę w Estonii! Z pewnością nie będziesz żałować, ale warto pomóc sobie na początku. Estonia stawia na rozwój, chętnie zaprasza do siebie zagranicznych inwestorów, więc stara się także o to, aby mieli oni realne powody do tego, by zakładać firmę w Estonii. Każdy, kto chce zarejestrować działalność w tym kraju, ma możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania.

Dotacje z Unii Europejskiej

Nie można zapominać o tym, że Estonia jest częścią Unii Europejskiej, kraj przystąpił do UE w tym samym okresie co Polska. Skorzystać można tam więc z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Na lata 2014 – 2020 przygotowano dla Estonii środki w wysokości 6 miliardów euro. Są one dostępne głównie w takich obszarach jak: tworzenie nowych miejsc pracy poprzez rozwój małych i średnich firm, innowacje, badania naukowe, gospodarka niskoemisyjna, edukacja. Więcej szczegółów można znaleźć na estońskiej stronie funduszy europejskich.

Dotacje od Enterprise Estonia

Enterprise Estonia to największa tego typu instytucja w kraju. Promuje politykę regionalną, zachęca do otwierania działalności w Estonii, zajmuje się udzielaniem pomocy finansowej, doradztwem, wsparciem, organizuje szkolenia dla osób chcących zacząć swoją działalność. Nowy przedsiębiorcy mogą dzięki Enterprise Estonia zyskać nawet 15 000 euro dotacji, przy czym wystarczy mieć nawet tylko 20% wkładu własnego.

Dotacje dla start-upów przeznaczone są dla firm, które działają na rynku nie dłużej niż 24 miesiące. Warunkiem uzyskania dotacji jest stworzenie co najmniej dwóch miejsc pracy. Inne warunki sprawdzić można na stronie projektu.

Promocja w Startup Estonia

Startup Estonia to rządowy program, który skupiony jest na promowaniu estońskich start-upów. Zadaniem tego programu jest promowanie nowych działalności, łączenie ich dzięki strategiom  marketingowym i brandingowym. Do tego Startup Estonia skupia się na edukowaniu nowych przedsiębiorców, kierując ich na dziedziny, które mocno się rozwijają w kraju oraz w Europie, więc można z nimi wiązać przyszłość firmy. Program ma także za zadanie pomóc zagranicznym inwestorom i zachęcić ich do założenia firmy właśnie w tym kraju.

Startup Estonia nie tylko promuje nową firmę, ale też poprzez szkolenia, spotkania i wsparcie pomaga starać się o dotacje w różnych instytucjach. Najnowsze informacje na temat projektu znaleźć można na stronie projektu.

Pożyczka na dobry start

Pożyczanie pieniędzy już na początku to krok, którego wielu młodych przedsiębiorców chce unikać. Należy jednak pamiętać o tym, że im więcej zainwestujemy, tym więcej mamy szansę zarobić. Pożyczki dopasowane dla małych i średnich firm rozpoczynających swoją działalność w Estonii to doskonały wybór.

W tym kraju skorzystać można z ofert różnych banków, ale najlepszym wyborem wydaje się skorzystanie z możliwości, jakie daje państwowa agencja udzielania kredytów – KredEx. Oferta przeznaczona jest dla firm zaczynających swoją działalność, które są zarejestrowane od mniej niż trzech lat. Można więc w początkowym okresie próbować radzić sobie samemu, a dopiero później zwrócić się o pożyczkę. KredEx ma przede wszystkim mniejsze wymagania niż w przypadku kredytów udzielanych bezpośrednio przez banki. Dodatkowo zapewnia zabezpieczenie do 75% kwoty kredytu. Więcej informacji można uzyskać na stronie KredEx, a także w oddziałach banków Citadele, Nordea Bank, SEB Bank, Swedbank, Versobank, Tallinna Aripank.

Udział w Ajujaht

Ajujaht Competition to największy konkurs biznesowy. Rozpoczął się jako inicjatywa zorganizowana przez bank SEB oraz Enterprise Estonia, początkowo skierowana do estońskich studentów. Obecnie w Ajujaht udział biorą firmy, w których skład wchodzą osoby różnych narodowości. Co roku do konkursu startuje ponad 300 firm. Warto się tam pojawić – pula nagród wynosi 50 000 euro, a dodatkową zaletą znalezienia się w konkursie jest możliwość reklamowania swojego biznesu oraz uzyskania wsparcia. Szczegółowe kalendarium dostępne jest na stronie konkursu.

Inne możliwości uzyskania dotacji

W Estonii organizowane są różne przedsięwzięcia i konkursy, które nowym przedsiębiorcom dają możliwość uzyskania dotacji.

Warto śledzić te strony i brać udział w wydarzeniach:

  • Garage48 HUB – biuro coworkingowe, a także miejsce, w którym organizowane są różne eventy dla przedsiębiorców. Większość wydarzeń dzieje się w języku angielskim i przedstawiają możliwości uzyskania dotacji w Estonii oraz wspierają w ulepszaniu działalności.
  • Technopol Startup Incubator – inkubator przedsiębiorczości, w którym działa obecnie ponad 30 nowych firm. Promuje i pomaga rozwijać startupy, często organizowane są tam różne eventy.
  • Eesti Arengofund instytucja publiczna, która skupia się na rozwoju gospodarczym kraju. Instytucja inwestuje w innowacyjne firmy otwierane w Estonii.
  • Latitude 59 – największa estońska konferencja organizowana dla osób chcących rozpocząć własną działalność oraz osób, które na rynku działają od niedawna. Dwudniowe wydarzenie pozwala wziąć udział w wielu konferencjach, a także dowiedzieć się o możliwości uzyskania dotacji. Najbliższa konferencja odbędzie się 25 i 26 maja 2017 w Tallinnie.
  • BuildIT – akcelerator biznesu, skupiony głównie wokół sprzętu komputerowego, koncentruje się na finansowaniu, a także na pomocy mentorów. Co ciekawe, aplikować mogą firmy z całego świata, aby uzyskać dotację w wysokości nawet 20 000 euro, trzeba jednak finalnie założyć firmę w Estonii. BuildIT pomaga w założeniu firmy w Estonii.

Jak widać, Estonia jest miejscem, gdzie ceni się innowacyjne pomysły i chętnie przyjmuje inwestorów z zagranicy. Jeśli planujesz założyć firmę w Estonii, warto przy okazji postarać się o możliwość uzyskania dotacji!