Baker in Shop Doorway
Baker in Shop Doorway

Estonia daje każdemu przedsiębiorcy sporo możliwości na rozwój. Założenie firmy w tym kraju jest bajecznie proste, a wysoki poziom komputeryzacji sprawia, że przedsiębiorca większość spraw może załatwić online. Zanim jednak rozpoczniesz procedurę związaną z założeniem własnej firmy, musisz dobrze się zastanowić nad tym, jaki rodzaj działalności będzie dla Ciebie najlepszy. Poznaj 5 pomysłów na mały biznes w Estonii!

  1. E-commerce

Estonia wyróżnia się na tle innych krajów europejskich przede wszystkim zamiłowaniem Estończyków do korzystania z sieci. Online można tam załatwić większość spraw urzędowych, bankowych czy też umówić wizytę u lekarza, a prawie połowa Estończyków robi regularne zakupy w sieci. Handel internetowy wydaje się więc doskonałym pomysłem. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość promowania swojego przedsiębiorstwa nie tylko na terenie Estonii, ale też innych państw – w końcu e-biznes nie ma granic!

  1. Firma telekomunikacyjna

System telekomunikacyjny w Estonii jest mocno rozwinięty, nawet na terenach wiejskich. Firmy telekomunikacyjne w tym kraju rozwijają się bardzo szybko i mają stabilną pozycję na rynku. Warto rozważyć tę możliwość.  

  1. Projektowanie stron internetowych

Skoro w Estonii można bez problemów założyć firmę przez internet, to czemu nie oferować także swoich usług zdalnie? Web design jest z pewnością pracą, którą można wykonywać bez względu na odległość pomiędzy Tobą a potencjalnymi klientami. Co więcej, możliwości zyskania nowych klientów są wręcz nieograniczone. Ten biznes oczywiście wymaga odpowiedniej wiedzy, ale z pewnością jest opłacalnym rozwiązaniem.

  1. Salon urody i SPA

Mieszkańcy Estonii chętnie korzystają z ofert salonów urody, SPA oraz siłowni – warto więc zainteresować się takim rodzajem aktywności. Dbanie o swoje zdrowie jest czymś, w co wiele osób jest gotowych inwestować! Co więcej, Estonia jest dosyć atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Finlandii czy też Rosji – luksusowe miejsca oferujące zabiegi wellness mogą więc przyciągnąć zamożnych klientów z zagranicy. Jest to opcja, która wymaga sporych nakładów początkowych, ale na taki rodzaj aktywności z łatwością można postarać się o unijne dopłaty.

  1. Fast food i restauracje

Coraz lepsza sytuacja finansowa większości Estończyków sprawia, że chętnie korzystają oni z różnych ofert restauracyjnych. Popularnością cieszą się przede wszystkim różne kuchnie europejskie. Prowadzenie biznesu gastronomicznego niekoniecznie musi wiązać się z dużymi kosztami. Dużym powodzeniem cieszą się bowiem food trucki, czyli samochody, które w relatywnie prosty sposób można przystosować do przygotowania i sprzedaży posiłków. Takie rozwiązanie pozwala także na większą mobilność, a food trucki umożliwiają wygodną sprzedaż na przykład na festiwalach i różnych wydarzeniach, których w Estonii nie brakuje. Oferując kuchnię europejską, można liczyć na zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Estonii, ale także wśród turystów.

Zainteresowanie się rynkiem estońskim to dla każdego, kto pragnie założyć własną działalność, doskonała możliwość! W tym kraju można wybrać kilka wygodnych form prowadzenia działalności, a uzyskanie e-rezydencji jest dosyć prostym procesem.